Izložbe

A la turka - orijentalni utjecaji na hrvatske narodne nošnje

U Muzeju je 25. svibnja 2023. u 12 sati otvorena izložba A la turka - orijentalni utjecaji na hrvatske narodne nošnje Centra za tradicijsku kulturnu baštinu iz Zagreba.

Na izloženim primjercima narodnih nošnji iz zbirke Centra za tradicijsku kulturnu baštinu naglasak je stavljen se tursko-orijentalne utjecaje. Poznato je da je značajan utjecaj na odijevanje određenih hrvatskih krajeva izvršila višestoljetna prisutnost i blizina Osmanskog carstva, odnosno tursko-orijentalni utjecaji. Ti utjecaji vidljivi su na tradicijskoj odjeći na pojedinim prostorima Republike Hrvatske, a osobito na odjeći hrvatskih nacionalnih zajednica u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Kosovu. Utjecaji se ogledaju na stilovima odijevanja, krojevima odjevnih predmeta, načinima izrade i urešavanja tkanina, te nazivlju pojedinih odjevnih dijelova.Snažni orijentalni utjecaji vidljivi su na tradicijskoj odjeći, ali ih prepoznajemo ih u stilovima odijevanja, tkaninama za izradu i krojevima odjevnih predmeta, načinima izrade i urešavanja tkanina, te nazivlju pojedinih odjevnih dijelova.