Predavanje „Nematerijalna kulturna baština Splitsko-dalmatinske županije – primjeri dobre prakse očuvanja", 20. svibnja 2024.

U sklopu programa „Materijalno o nematerijalnom“, 20. svibnja 2024. održano je predavanje Ivane Radovani Podrug, više stručne savjetnice Konzervatorskog odjela u Splitu, pod nazivom Nematerijalna kulturna baština Splitsko-dalmatinske županije – primjeri dobre prakse očuvanja“.

O predavanju:

Prije dva desetljeća UNESCO je usvojio Konvenciju o zaštiti nematerijalne kulturne baštine, a u hrvatsko zakonodavstvo pojam nematerijalno kulturno dobro uveden je zakonom iz 1999. godine. Kodifikacije su slijedile nakon desetljeća promišljanja o pojmu nematerijalna kulturna baština. Od prvih upisa 2009. godine broj hrvatskih nematerijalnih kulturnih dobara na UNESCO-ovim listama raste pa ih je do danas uvršteno devetnaest na UNESCO-ovu Reprezentativni popis nematerijalne baštine čovječanstva, jedno nematerijalno kulturno dobro na Popis nematerijalne kulturne baštine kojoj je potrebna hitna zaštita i dva dobra u Registar dobrih praksi očuvanja nematerijalne kulturne baštine svijeta. U Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske upisano je 226 nematerijalnih kulturnih dobara. Na svim listama velik je broj fenomena nematerijalne baštine vezanih za područje Splitsko-dalmatinske županije. Predavanjem će se kao motivacija drugima i razmjena iskustava predstaviti kontinuirano praćeni primjeri dobre prakse prenošenja i očuvanja nematerijalne kulturne baštine na području Splitsko-dalmatinske županije.