Izložbe

Plaža je sretno mjesto

Jedna od posebnosti Splita kao mediteranskog obalnog grada su njegove plaže. Bačvice, Bene, Kašjuni, Prva voda, Kaštelet, Ježinac, Zvončac, Ovčice, Firule, Zenta, Trstenik, Žnjan, Duilovo, Špinut i Glavičine su kupališta unutar urbanističkog tkiva, koja u današnje doba upotpunjavaju turističku ponudu, ali su i mjesta okupljanja i provođenja slobodnog vremena lokalnog stanovništva.

Plaže su javno dobro – društveni, ekonomski i prirodni resurs. Kulturološki, plaže se interpretiraju kao međuprostor, mjesto između mora i kopna, prirode i kulture, mjesto susreta, identitetsko mjesto na kojem se isprepliće lokalno i globalno, privatno i javno.

Kulturnoantropološko istraživanje plaže podrazumijeva proučavanje značenja upisanih u prostor, kao i istraživanje dinamike promjena koje se ostvaruju svakodnevnim bivanjem na plaži, utječući na stvaranje identiteta ovog prostora i identifikacija ljudi vezanih uz njega. Istraživanje plažnog prostora iz kulturnoantropološke perspektive također obuhvaća i proučavanje različitih oblika zajedništva. Ujedno, riječ je o istraživanju iskustava pojedinaca koji pripadaju nacionalnom prostoru i kulturi (domaći, lokalni sugovornici) i onima izvan njega (inozemni turisti), u supostojanju i ispreplitanju lokalnog i globalnog.