Izložbe

Mrgari - kameni cvjetovi Baške

Mrgari su iznimno rijetke suhozidne konstrukcije, jedinstvene i krhke, stalno izložene buri, suncu i soli, a njihova bezvremenska ljepota zaslužuje i divljenje i brigu za očuvanje i zaštitu.

U Etnografskom muzeju Split se od 22. ožujka može razgledati izložba fotografija Sanjina Ilića Mrgari – kameni cvjetovi Baške. Ova izložba se smatra prvim korakom u realizaciji projekta obnove i redovnog održavanja nekoliko postojećih mrgara te zaštite i označavanja svih preostalih mrgara u bašćanskoj dolini.

Organizatori izložbe su Etnografski muzej Split, Društvo Sinjali i Turistička zajednica općine Baška u suradnji s Arheološkim muzejom u Zagrebu.

Mrgari su znak jednog vremena i spomenik ljudskom trudu, podsjetnik na suživot s prirodom, ma kako surova ona bila. Mrgari su i najljepši primjer prastare suhozidne tehnike slaganja kamena na kamen, bez ikakvog vezivnog materijala. Te višeprostorne ovčare s tlocrtom u obliku velikih kamenih cvjetova suvereno dominiraju kraškim krajolikom na visoravnima iznad bašćanske doline. Građeni su za razvrstavanje ovaca različitih vlasnika na zajedničkim pasištima (komunadama), no danas su sve rjeđe u upotrebi. Smanjenjem broja pastira, nestaje i potreba za njihovom uporabom i održavanjem. Na škrtim kamenim pašnjacima iznad Baške i otoku Prviću ima ih ukupno 15 i većina je danas van uporabe – ističe Branka Polonijo, predsjednica udruge Sinjali i dodaje da je baš zato potrebno održavati ih i sačuvati tu baštinu za buduće generacije. Dodaje da su slične građevine u Europi, za sada, poznate samo još na dva otoka: u Velikoj Britaniji (Wales) i Islandu te u švicarskim Alpama (kanton Wallis, Naters).